Najczęściej zadawane pytania
W chwili uprawomocnienia się postanowienia sądu gospodarczego, w przedmiocie ogłoszenia upadłości dłużnika konsumenckiego zostają zawieszone egzekucje komornicze oraz administracyjne. Od tego momentu nad dłużnikiem zostaje roztoczony parasol ochronny.
Komornicy i windykatorzy nie mogą już kierować nawet korespondencji pisemnej do dłużnika, a co dopiero dzwonić czy przychodzić w odwiedziny do domu dłużnika. Z mocy prawa osoba zainteresowana zostaje odciążona w tych kwestiach przez ustanowionego z mocy prawa syndyka.
Ponadto postępowanie sądowe może zakończyć się całkowitym oddłużeniem dłużnika, by ten mógł rozpocząć nowe życie ekonomiczne.
Niestety nie. Prawo upadłościowe wskazuje w jakich sytuacjach upadłości przedsiębiorcy, konsumenta może zostać przyjęta przez sąd. Skład sędziowski oddali wniosek w przedmiocie ogłoszenia upadłości, jeśli w trakcie analizy wniosku okaże się, że podmiot nie posiada zdolności upadłościowej. Nasza kancelaria, posiada na celu pomoc klientom przeprowadzeniu tejże zawiłej procedury prawnej, aby zakończyła się ona sukcesem naszych klientów.
W postępowaniach w przedmiocie ogłoszenia upadłości firmy, pochodzenie problemów finansowych posiada kluczowe znaczenie. Nasza Kancelaria Prawno – Finansowa Partnerzy wykona dla Państwa analizę możliwości upadłościowych już trakcie trwania pierwszej konsultacji, ponadto pomoże w odpowiednim zaplanowaniu zdolności upadłościowej Twojej Firmy.
Dłużnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą posiada możliwość upadłości konsumenckiej. Jednakże proces jest dość złożonym postępowaniem, posiadającym liczne etapy, by doprowadzić do oddłużenia przedsiębiorcy w postępowaniu konsumenckim.
Postanowienie w przedmiocie ogłoszenia upadłości dłużnika konsumenckiego, po złożeniu przez niego wniosku do sądu gospodarczego powinno zostać rozpatrzone bez zbędnej zwłoki. Istnieje możliwość uzyskania ochrony prawnej nawet w ciągu miesiąca.
Tak, egzekucje komornicze oraz administracyjne zostają zawieszone z mocy prawa.
Hipoteka przymusowa może zostać ustanowiona przez wierzyciela dłużnika, na hipotece nieruchomości. Upadłość jednakże może przyczynić się do zakazu ustanowienia takowej hipoteki.
Jeśli jesteś członkiem zarządu spółki, kodeks spółek handlowych nakłada na Ciebie specjalne regulacje. Powinieneś w monecie zauważenia warunków uzasadniających upadłości firmy, złożyć takowy wniosek w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Jeśli tego nie zrobisz możesz podlegać każe grzywny, ograniczenia wolności lub nawet jej pozbawienia do roku czasu.
Ponadto kodek handlowy określa również, że jeśli nie zostanie złożony wniosek o upadłość firmy lub jej restrukturyzacje członkowie zarządu odpowiadać mogą również cywilnie za wyrządzone szkody wierzycielom. Stąd uchyleniem od odpowiedzialności jest poinformowanie sądu o zaistniałej sytuacji w Twojej firmie.
Tak, nieposiadanie majątku przez dłużnika konsumenckiego, nie stoi na przeszkodzie ogłoszenia upadłości. W tym przypadku sytuacja jest odwrotna do sytuacji przedsiębiorców, z uwagi na obniżenie należytej staranności do której konsument niejako nie jest zobowiązany.
Sąd obligatoryjnie oddali wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika będącego przedsiębiorcą jeśli majątek firmy nie zezwala na zaspokojenie kosztów postępowania oraz zaspokojenie wierzycieli, choć w pewnym stopniu.
Innymi powodami mogą być również wierzytelności sporne, gdyż sądy gospodarcze w tym postępowaniu nie są właściwe do rozstrzygania sporów, co do istnienia wierzytelności.
Kancelaria Prawno – Finansowa Partnerzy świadczy w tym przedmiocie usługi doradcze, gdyż wiemy jak ważnym jest, aby wystosowany wniosek do sądu nie uległ oddaleniu przez skład sędziowski. W takim przypadku, kolejny wniosek złożyć można dopiero za 10 lat.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa gospodarstwa rolne, nie mogą upaść jako przedsiębiorcy, tym samym ustawodawca przygotował specjalną procedurę restrukturyzacyjną dla rolników, celem zachowania ich gospodarstw rolnych i wyjścia z długów. Nasza kancelaria Prawno – Finansowa Partnerzy na przestrzeni ostatnich lat pomagała, z sukcesami gospodarstwem rolnym w oddłużaniu. Skontaktuje się z nami, przygotujemy dla Ciebie plan restrukturyzacyjny, po wdrożeniu którego Twoje gospodarstwo rolne odetchnie z ulgą.
W takim przypadku nieruchomość zostanie spieniężona przez wyznaczonego syndyka, Ty jednak nie zostaniesz bez dachu nad głową. Ustawodawca uchwalił przepisy dzięki, którym otrzymasz pomoc z Twojej własnej masy upadłościowej. Sama procedura zajmie pewien czas, przez co nadal będziesz mieszać w swoim domu, a z mocy prawa windykatorzy i komornicy przestaną Cię już nachodzić.
W czasie po ogłoszeniu upadłości dłużnika, syndyk rozpoczyna pracę nad gromadzeniem masy upadłościowej, która następnie wraz sądem dzieli pomiędzy wierzycieli. Następnie sąd podejmuje decyzje czy określać plan spłaty wierzycieli lub czy pominąć ten etap i od razu oddłużyć dłużnika. W obu przypadkach dłużnik po zakończeniu procedur przed sądem gospodarczym zostanie oddłużony, a wszystkie nie zgłoszone do sądu długi, powstałe przed ogłoszeniem upadłości zostaną umorzone z mocy prawa.
Prawo upadłościowe:
Opracowano na podstawie: Dz.U. z 2003 r. Nr 60, poz. 535.
USTAWA z dnia 28 lutego 2003 r.
Przepisy ogólne o postępowaniu upadłościowym i jego skutkach.